Máte nějaké otázky?

vše co potřebujete vědět

Je mykorhiza hnojivo?

Není. Mykorhiza je symbióza rostlin a půdních (mykorhizních) hub. Ty žijí v kořenech, popř. na kořenech rostliny a podporují ji po celý její život. Zlepšují příjem hnojiva a vody z půdy. Na rozdíl od hnojiva nemusíte mykorhizní houby opakovaně přidávat. Pro hnojení rostlin doporučujeme čistě přírodní hnojivo Conavit.

Je možné aplikovat mykorhizu zálivkou či postřikem?

Bohužel zálivku ani postřik nelze použít. Mykorhizní houby se potřebují napojit na kořenový systém rostliny. Proto musí být produkty Symbiom aplikovány přímo do půdy do blízkosti kořenů rostliny.

Rostliny už mám vysazené. Mohu ještě nějak aplikovat mykorhizu?

Můžete. Jen pozor, mykorhizní houby se musí dostat co nejblíže ke kořenům rostliny. Aplikovat je tedy nutné do kořenové zóny, a to buď odkopáním zeminy, vyhloubením jamek (15-20 cm hlubokých), popř. pomocí injektoru.

Potřebují houby obsažené v produktech Symbiom vegetační klid?

Mykorhizní houby vegetační klid nepotřebují. Kopírují životní cyklus rostliny, v jejímž kořenovém systému žijí.

Je jen jeden druh půdních hub?

Mykorhizních hub je více druhů. V jednotlivých produktech Symbiom jsou proto obsaženy jen takové druhy, které dané rostlinné skupině odpovídají a jsou pro ně nejvíce prospěšné. Vyberte si správně mykorhizní produkt vždy podle rostlin, které chcete pěstovat.

Je mykorhiza účinná pro úplně všechny rostliny?

Mykorhizní symbiózu najdeme u více než 80 % rostlin světa s výjimkou čeledí brukvovité, laskavcovité, hvozdíkovité atd. Pro zástupce těchto rostlinných čeledí nemá význam mykorhizní přípravky aplikovat.

Jak poznám, který produkt si mám zvolit?

Každý náš produkt je zacílen na určitou skupinu rostlin podle odpovídajícího druhu mykorhizních hub. Pro jednoduchou orientaci v produktech Symbiom je možné využít vyhledávací políčko v záhlaví nebo naši tabulku s přehledem a vhodností rostlin.

Mohu rostlinu předávkovat?

Nemůžete. I jen jedna mykorhizní spóra sice může naočkovat kořen rostliny a postupně kolonizovat celý její kořenový systém, ale bude to trvat několik měsíců. Výhodnější je proto aplikovat více spor do kořenové zóny najednou, aby se kolonizace kořenů urychlila a rostlina tak mohla využívat výhod mykorhizy co nejdříve.

Pokud jsou už v půdě mykorhizní houby, proč znovu očkovat?

Mykorhizních hub je v některých půdách relativně málo a mohou být ve větší vzdálenosti od nově tvořených kořenů rostlin. Tím se může zpomalit vytvoření mykorhizní symbiózy a také pozitivní účinek na růst rostlin. Čím dříve se ustanoví mykorhiza, tím lépe pro rostlinu. Navíc, v některých půdách mohou být populace mykorhizních hub významně negativně ovlivněny předchozími agrotechnologickými postupy (hluboká orba, použití hnojiv, pesticidů atd.), proto je aplikace mykorhizních hub naopak nutná pro oživení půdy.

Mohu aplikovat pesticidy na rostliny ošetřené mykorhizními houbami?

Pesticidy aplikované na listy rostlin nemají obecně žádné nepříznivé účinky na vytvoření nebo funkci mykorhizy. Naopak některé systemické či kontaktní fungicidy aplikované do půdy mohou mykorhizní houby inhibovat, půdní fumiganty dokonce i zabíjet.

Ovlivní aplikace hnojiva rozvoj mykorhizy?

Vysoké dávky hnojiv, zejména fosforečných, negativně ovlivňují rozvoj mykorhizních hub v půdě. V případě organických hnojiv s postupným uvolňováním je možný inhibiční účinek výrazně menší než při použití anorganických rozpustných hnojiv.

Působí mykorhizy proti chorobám rostlin?

Mykorhizy obecně zlepšují zdraví a vitalitu rostlin a jejich kořenů. Proto rostliny s mykorhizními houbami lépe odolávají infekcím způsobenými rostlinnými patogeny (zejména těch kořenových).

Vyskytují se mykorhizní houby v kompostech?

Mykorhizní houby nejsou v kompostech přirozeně přítomny. Kompost se během výroby zahřívá často na teploty 50-60 °C, což vede k usmrcení mykorhizní hub a dalších prospěšných mikroorganismů.

Může kompost ovlivnit mykorhizu?

Některé komposty jsou kompatibilní s mykorhizními houbami a jejich použití je tak bez omezení. Jiné ale mohou mít vysoký obsah solí nebo živin, které pak mykorhizní houby inhibují.

Jak dlouho mykorhizní houby přežívají v půdě?

Spóry arbuskulárních mykorhizních hub jsou vysoce odolné a mohou žít v půdě mnoho let bez kořenů hostitelských rostlin. Při optimálních podmínkách přežívají až roky, minimálně však dva.

Napište nám a my se vám ozveme zpět

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme, vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání formuláře došlo k chybě.