Zpět na blog

V lednu začínáme s výsevem paprik, rajčat nebo květáku

Zahradník ani v lednu nespí. Naopak. Kdo nezahálí, může právě nyní sklízet otužilou zeleninu ze záhonů a doma si začít předpěstovávat sazeničky. Máme pro vás pár tipů, čím a jak začít.

Lednový výsev

Pokud máte vytápěný skleník nebo pařeniště, můžete začít s výsevem semínek paprik a rajčat do výsevného substrátu. Jinak stačí, pokud začnete až v druhé polovině února. Papriky rostou poměrně pomalu a dlouho. Vyplatí se pěstovat je společně s další zeleninou, abyste později ušetřili místo na záhonu.

V lednu a únoru můžete začít také s brokolicí, celerem, květákem, kedlubnami, lilkem nebo saláty. Záleží na ranosti daného druhu zeleniny. První dva měsíce roku jsou vhodné zároveň k zahájení pěstování chilli papriček, které můžete velmi dobře vypěstovat i v omezených bytových podmínkách, třeba v truhlících za oknem nebo na balkoně. Plodit vám mohou až do pozdního podzimu.

Stará semena nevyhazujte

Někdy se stane, že vám zůstanou semínka, která už daný rok nevyužijete. Neznamená to, že je musíte automaticky vyhodit. Mnoho z nich si udrží klíčivost i několik let. Archeobotanikům se dokonce podařilo po tisíci letech probudit k životu semena prastaré datle nebo posvátného lotosu. Jsou to sice vzácné výjimky, i tak je dobré vaše semínka běžné zeleniny a dalších rostlin prověřit testem klíčivosti dříve, než poběžíte do obchodu koupit nová.

  • Rajčata, ředkvičky, tuřín i zelí si uchovávají klíčivost až deset let.
  • Brokolice, cuketa, mrkev nebo okurka vám vyklíčí i po šesti letech.
  • Cibule, cukrová kukuřice, kopr či salát vydrží dva až tři roky.

Proveďte test klíčivosti

Abyste zjistili, zda vám várka semínek vůbec vzejde, je dobré je u větších výsevů prověřit. Potřebujete talíř vyložený buničinou nebo vatou, například vatovými tamponky. Navlhčete je a na ně rozmístěte zkušební semena (čím více, tím lépe), aby se nedotýkala, a překryjte další vrstvou navlhčeného materiálu. Talíř můžete celý vložit ještě do sáčku nebo pod průhledný kryt, třeba plastovou misku, kde si semínka udrží mikroklima. Pozor jen na plíseň a nadměrnou vlhkost.

Semínka udržujte na světle ve stálé teplotě, ideálně okolo 25 °C. Čím tepleji, tím je klíčivost rychlejší. V příliš nízké teplotě semena nevzejdou vůbec. Dejte si pozor, pokud máte semínka přímo u okna, kde bývá výrazně chladněji oproti zbytku místnosti. Raději použijte vhodné umělé osvětlení – ideálně LED, které obsahuje optimální vlnové délky pro růst všech druhů rostlin.

Po dvou až třech týdnech uvidíte výsledky – celer, mrkev, paprika nebo petržel vyžadují zpravidla delší dobu klíčení. Jestliže vyklíčí více jak polovina semen, stále dává smysl výsev z dané várky uskutečnit, avšak semínka vysévejte hustěji. U nižšího poměru nahraďte semínka čerstvými.

Nepodceňte výsevný substrát

Když znáte klíčivost semen, připravte si výsev. Větší semínka namočte nejprve ve vlažné vodě. Výsadbu můžete provést do rašelinových tablet, perlitu i vermikulitu, anebo použít výsevný substrát, který je sterilní. Domácí substrát není úplně vhodný, může obsahovat škůdce a choroboplodné zárodky.

Pro maximální efekt a podporu klíčivosti doporučujeme do substrátu aplikovat ekologický prostředek Symbivit Zelenina – zapravte jej plošně asi 3 cm pod povrch před setím, a to v dávce 150 g/m². Prostředek můžete také přímo smíchat se substrátem v poměru 1,5 : 100 – nebojte se, semínka nelze tímto přírodním přípravkem předávkovat. Vyšší dávka spíše podpoří lepší rozvoj přirozené mykorhizy a zajistit budoucí lepší výnosnost i chuťové vlastnosti zeleniny.

Pro rostliny čeledi brukvovitých, jako je brokolice, květák, kapusta, kedlubny, ředkev, řeřicha nebo křen, případně i rostliny čeledi merlíkovitých, jako je řepa, špenát a další, použijte raději prostředek Conavit vhodný pro ekologické pěstování všech druhů rostlin.

Zdravá zelenina

Jakmile se nad povrchem plně rozvinou první lístky klíčků, můžete sazeničky přesadit do kvalitního zahradního substrátu. Jak poznáte zdravou sazeničku připravenou k přesazení do skleníku nebo na venkovní záhon?

  • Zdravá sazenice má silný krček a rozvinuté lístky jsou sytě zelené barvy.
  • Pokud ji povytáhnete z hlíny, spatříte bohatou spleť bílých kořínků.
  • Lístky jsou pevné, nezasychají ani nehnědnou.
  • Rostlina není vytáhlá, lístky sazenice začínají jen několik centimetrů nad povrchem substrátu.
  • Nyní už se jen můžete těšit na úrodu. Poctivá péče přináší chutné výsledky. Dejte nám vědět, zda vám článek pomohl, případně vás napadá další téma, o kterém byste si chtěli přečíst. Rádi vám poradíme, jak získat tu nejlepší úrodu!