Zpět na blog

Jak založit vřesoviště

Rozehrajte zahradu i balkon barvami, založte si vřesoviště

Břes, suchotinka, chvojčina nebo hnidavec. To všechno jsou lidové názvy pro vřes obecný, který je původním evropským druhem. Naleznete jej především napříč celou Evropou, ale barevné trsy vřesu můžete potkat také až v Turecku nebo na Sibiři. Aby tento nízký keřík krásně rostl a vydržel vám déle než jednu sezónu, je nutné dát mu potřebnou péči.

Podzim přímo nahrává pěstování vřesů ve všech barevných kultivarech vyšlechtěných z jeho původní sytě růžové formy. Různé druhy navíc vykvétají v různém období, a tak si vřesoviště můžete osadit tak, aby vám hrálo barvami během většiny roku. Které druhy zvolit?

Vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica) se od sebe liší hlavně tvarem listů a květů. Listy vřesů jsou menší a plošší a květy mají kalich, který po odkvětu neopadává a je delší než koruna. Listy vřesovců jsou naopak jehlicovitého tvaru a květy spíše soudkovité. Vřesy vykvétají mezi srpnem a říjnem, vřesovce pak podle druhu kvetou od jara až do zimy.

Překrásnou hru barev vám v sezóně vytvoří například kultivary Beoley Gold (bílé květy, žluté olistění), Crimson Sunset (fialové květy, světle žluté olistění), Marleen (červenobílé květy, nakvétá postupně a kvete dlouho), Ronald Haagen (světle fialové květy, žluté olistění), White Lawn (plazivý vřes s bílými jednoduchými květy).

Kam s ním?

Při vhodné péči vám vřes může vydržet i více než deset let. Už při nákupu nicméně zkontrolujte stav rostliny. Rostlina má tendenci k vyholování větviček, jestliže nejsou průběžně zastřihovány. Vybírejte tedy keříky, které jsou olistěné i uvnitř trsu, aby vypadaly dlouho pěkně. Vřesy a vřesovce vám časem vytvoří pestrý koberec pod stromy a dalšími keři v zahradě. Skvěle se doplňují například s rododendrony nebo azalkami.

Pro výsadbu zvolte světlejší až polostinné stanoviště, avšak ne stín, který neprospívá květenství. Sázejte ideálně v průběhu podzimních měsíců, které rostlině slibují nejlepší klima a vlhkost. Jednotlivým rostlinám dopřejte prostor – sázejte je 20–30 centimetrů od sebe. Zhruba do čtyř let podle podmínek se krásně rozrostou a propojí.

Půdu pro výsadbu volte dobře propustnou, výživnou a především kyselou (pH 5,5–6). Vhodný substrát pro vřesy zakoupíte nejlépe už rovnou namíchaný v zahradnictví. Abyste podpořili budoucí zdravý růst rostlin na stanovišti, je potřeba myslet i na jejich další výživu. Tu vám zajistí náš přírodní přípravek RHODOVIT®, který je určený výhradně k ošetření všech vřesovcovitých rostlin včetně rododendronů, azalek nebo třeba borůvek. Pomáhá propojit ekosystém rostliny s přirozenými půdními mykorhizními houbami, a posílit tak kořenový systém pro lepší čerpání živin a růst.

RHODOVIT® aplikujte těsně před výsadbou do vody v požadovaném poměru podle velikosti a počtu rostlin (100 g balení vám vystačí zhruba na 30 menších sazenic vřesů). Získáte kašovitou směs, do níž na chvíli namočíte kořeny rostliny, než je umístíte do hlíny a zasypete. Případně můžete ošetřit již zasazené vzrostlé rostliny vyhloubením několika jamek v hlíně, které budou dostatečně hluboké, aby přivedly směs až ke kořenům.

Po výsadbě vřesoviště důkladně zalijte vodou a hlínu zakryjte vrstvou drcené kůry, která sníží odpařování vody a zároveň ochrání rostlinu před mrazy. Pokud chcete pěstovat vřesy v truhlíku, můžete je nechat venku po celou zimu, nejlépe hned na parapetu. Při oblevě začněte s mírnou zálivkou a na jaře vřesy sestříhejte zhruba o třetinu. Zdřevnatělé starší větve však nechte být, už by znovu neobrostly.

Věděli jste, že...?

...můžete ochutnat vřesový med?

Má velmi specifickou chuť, vůni chlebového kvásku a tmavě jantarovou až červenohnědou barvu. Je velmi hutný a poměrně unikátní. Právě hustší konzistence vřesového nektaru však zanáší organismus včel, což může bez zvýšené péče včelařů vést až k úhynu celého včelstva.

...vřes se využíval místo chmele při vaření piva?

Ve středověku se pivo běžně vařilo bez chmele. Místo něj se používaly různé byliny včetně vřesu, které pivu dodávaly typickou hořkost a zároveň zajímavou bylinnou chuť. Dodnes některé pivovary vaří bylinná piva, kterým se přezdívá gruit.

...vřes podporuje vaše zdraví?

Jako léčivá bylina se používá jen původní druh vřesu, nikoliv jeho barevné kultivary. Dokáže například zmírňovat průběh angíny, je doporučován jako vhodný doplněk při léčbě srdečních onemocnění a podpoře kardiovaskulárního systému. Napomáhá zároveň správné funkci trávicí soustavy.

...z vřesových květů si můžete uvařit čaj?

Čaj z nasušených květů vřesu obecného má velmi příjemnou nasládlou chuť. Pokud jej chcete ochutnat, použijte 1,5 g sušených květů na 250 ml horké vody. Popíjejte jej dlouhodobě třikrát denně, a posílíte tak váš organismus a imunitu.

Vřesy jsou nádherné a vděčné rostliny. Jejich krásu ale mnoho z nás oceňuje jen na podzim, kdy se zbytek zahrady pomalu ukládá k zimnímu spánku. Není to škoda? Založte si vlastní vřesoviště a dejte nám vědět, jak se mu s vaší péčí daří.