učíme se od přírody

Co je to mykorhiza?

Vzájemné soužití rostlin a symbiotických půdních hub, které je přirozenou součástí přírodních ekosystémů. Vytváří rozsáhlý skrytý systém pod našima nohama, který člověk zaznamená třeba jako propojení stromů s myceliem oblíbených kloboukatých hub (kozáky, křemenáče či hřiby). Symbiotické mykorhizní houby jsou starobylou skupinou známou už z období před více než 400 mil. lety, která pomohla rostlinám kolonizovat souš.

Jak funguje?

Mykorhizní houby v půdě vytváří hustou síť vláken, která se napojují na kořeny hostitelských rostlin. Díky tomu získávají rostliny mnohem více živin (např. fosfor) a vody než rostliny bez mykorhizy. Na oplátku houba dostává uhlíkaté látky z fotosyntézy rostlin.

Podhoubí mykorhizních hub rozvinuté na kořenovém systému zvyšuje také stabilitu půdy a zabraňuje její erozi a poutá uhlík v půdě.

Proč ji používat?

Rostliny, jejichž kořeny prosperují ze sítí mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější. Zvyšuje se jejich odolnost vůči patogenům, zasolení, nedostatku vody či stresu z přesazení.

Optimálně vyživované rostliny mají bohaté květy a množství plodů. Dostatek živin a ideální hospodaření s vodou má vliv i na lepší chuťové vlastnosti plodů. 

Typy mykorhiz

Arbuskulární mykorhiza představuje nejrozšířenější typ, který najdeme u 80 % rostlinných druhů světa (od mechorostů a kapraďorostů, přes nahosemenné až po krytosemenné rostliny).

Ektomykorhiza je druhá nejrozšířenější (cca 3-4 % rostlinných druhů), typická zejména pro lesní dřeviny (z jehličnatých – smrk, borovice, jedle, modřín aj., z listnatých – dub, buk, lípa, habr, bříza aj.).

Erikoidní mykorhiza se vyskytuje u zástupců čeledí Ericaceae (u nás vřesy, vřesovce, borůvky, brusinky, rododendrony či azalky). Erikoidní rostliny převažují na přirozených stanovištích s nízkým pH půdy a nízkou dostupností živin jako jsou právě rašeliniště či vřesoviště.

Napište nám a my se vám ozveme zpět

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme, vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání formuláře došlo k chybě.