Zpět na blog

Vytvořte si harmonickou zahradu pro spokojený život

Zahrada nemusí být velká, a přesto vám může vnášet do života hodně energie a radosti. Pokud ji promyšleně rozvrhnete, postačí vám i pár metrů čtverečních u domu, kde se budete cítit dobře a budete zde chtít trávit svůj čas. Načerpejte inspiraci z harmonických stylů daleké Asie i drsné Skandinávie a proměňte vaši zahradu v útočiště klidu, pohody a spokojenosti celé rodiny. 

Určete prostoru funkci

Nahlédněte na vaši zahradu jako na čistý list papíru, základní prostor, na který budete teprve malovat promyšlené kontury vašeho vysněného domova v zeleni. Japonský styl bydlení staví na silném smyslu pro funkčnost a jasnost, které vnáší do prostoru klid a pořádek bez přehnaného tlaku. Určete konkrétním zónám jejich funkci. Vyhněte se překombinovanosti, nekomplikujte. 

  • Kde budete mít místo pro setkávání s rodinou a přáteli? 
  • Kde pro pěstování užitkových rostlin? 
  • Kde prostor pro odpočinek? 
  • A kam schováte vše to, co k životu na zahradě potřebujete, ale nechcete tím být vizuálně rušeni? 

To jsou otázky, které byste si měli položit dříve, než vaši harmonickou zahradu začnete zaplňovat. Vezměte si list papíru, nakreslete hranice zahrady a jednotlivé zóny.

Hledejte rovnováhu

Pro japonské zenové zahrady je voda symbolem života, kámen představuje klid a stabilitu a zeleň, která je obklopuje, ztělesňuje samotnou matku přírodu. Dohromady tvoří dokonalou trojici. Jednotlivé prostory jsou v těchto zahradách rozvrženy asymetricky, přesto zůstávají v rovnováze. Záhony rostlin dokonale vyvažují neosázené plochy. Klikaté cestičky symbolizují dle zenového učení pohyb a poznání. Terén je nerovný, stejně jako v přírodě. Vodní prvek hraje v krajině zahrady prim – třeba ve formě jezírka. Kam není možné vodu přivést, zastupují tento živel kameny a štěrkové plochy symetricky vyskládané do pravidelných vlnek nebo kruhů.

Pokud tíhnete k asijské kultuře více, pak vás možná láká pěstování bonsají. Péče o bonsaje nicméně vyžaduje zkušenosti a pomůcky. Nenechte se tím odradit, vyvinuli jsme vlastní trojici přípravků cílených právě pro jejich krásu a zdraví. Symbivit Bonsai a Ectovit Bonsai využijete jak na bonsaje z ovocných stromů, tak i na celou řadu bonsají z listnatých a jehličnatých stromů a keřů. Rhodovit Bonsai je naopak vhodný na vřesovcovité rostliny, rododendrony a azalky. Přidáním mykorhizy zajistíte rostlinám bohatý a dlouhý život a sobě radost při pohledu na toto živé umění.

Věnujte pozornost detailům

Čínská filosofie Feng Shui je v našem prostředí známa dlouhé roky. V rámci kultivace zahrady jsou podle ní klíčové hlavně prvky voda (zdroj zdraví a vitality) a vzduch (volnost). Kromě toho také vyzdvihuje důležitost dřeva (růst), země (stabilita a vnímavost), ohně (nadšení, vášeň) a kovu (soustředění, soudržnost). Tyto prvky se harmonicky promítají do všech objektů v zahradě, ať už je to dřevěný nábytek, zahradní jezírko, okrasné kameny a sochy, ohniště nebo vlastní zeleň na pozemku. Vše v zahradě musí mít své vlastní místo, aniž byste něco složitě přesouvali, a tím narušili plynutí energie (třeba židle k ohništi apod.). Proto je tolik důležité na začátku rozmyslet funkční uspořádání jednotlivých zákoutí v zahradě.

Nechte zahradu dýchat

Čisté linie a tvary jsou tolik vlastní skandinávskému stylu bydlení doma i venku. Stejně jako vy i vaše zahrada potřebuje volně dýchat, abyste se v ní cítili dobře. Inspirujte se švédským postojem k životu – lagom, který se opírá o střídmost, jednoduchost, ale zároveň nejde přímo o minimalistický styl. Nesnaží se o přehnanou zdobnost, spíše dává přednost věcem, které jsou odolné a nadčasové. 

Při zařizování jednotlivých koutů zahrady proto volte kvalitní přírodní materiály a prvky jednoduchých tvarů, které se zelení přirozeně splynou, nebo naopak, podle vašeho záměru, dodají prostoru energii například díky jedné výraznější barvě. Raději šetřete na kvalitní stůl z masivu, než abyste co pár let řešili výměnu nekvalitního zahradního nábytku. Místo neprůhledné fólie na plot můžete pořídit proutěný plot z větviček lísky apod.

Pokud řešíte, jak nejlépe podpořit péči o rozmanitou zeleň na vaší zahradě i doma, bude se vám hodit náš nový přípravek Symbivit Tric. Kombinuje výhody mykorzhizních hub a houby Trichoderma harzianum, která podporuje růst, celkové zdraví rostlin a jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám jako sucho nebo různé patogeny. Přípravek je vhodný pro většinu druhů rostlin doma i na zahradě, včetně ovocných a okrasných stromů, zeleniny, ale i k ošetření trávníků a jejich údržbě. 

Žijte v souladu s přírodou

Lagom je také o šetrném přístupu k životu a přírodě. Pěstovat vlastní úrodu a žít z vlastních zdrojů je nejen ekologické, ale zároveň velmi uklidňující. Však to jistě už dobře znáte, pokud pěstujete rostliny nejen pro potěchu oka ale i vlastního žaludku. Svůj malý zelený koutek štěstí si můžete vytvořit klidně i na parapetu jen s truhlíkem plným bylinek. Abyste snížili potřebu hnojení a zálivky a zároveň získali výraznější chuť a aroma bylinek, vyzkoušejte před výsadbou aplikovat Symbivit Bylinky, který je vhodný pro ekologické pěstování bez chemie.

Jak dále můžete přizpůsobit svůj zelený domov v duchu lagom? Recyklujte nebo upcyklujte starý nábytek nebo vybavení. Poohlédněte se po nábytku a zahradním vybavení z druhé ruky. Masivní dřevo nebo kov se dají snadno obnovit a poslouží vám řadu dalších let. U kutilství nebo renovace si navíc báječně odpočinete a ke svému novému kousku do zahrady získáte pevný vztah. V zahradě můžete také vymyslet prostor pro hmyzí hotel, ptačí budku nebo třeba včelí úl. A samozřejmě nezapomeňte na nepostradatelnou věc, jakou je kompost. Tomu však vymezte místo stranou.

Vytvořte atmosféru

Představte si vysoké stromy, které během léta hází stín na různá zákoutí zahrady. Mezi jejich kmeny se v jemném vánku pohybuje zahradní houpačka, která láká ke zhoupnutí a lenošení. Květiny ledabyle přerůstají přes okraje mlatových cestiček a lákají k přivonění. Ptáci zpívají a poletují kolem pítka. S příchodem večera terasu rozzáří měkké světlo lampionů a luceren. Od ohniště se line vůně grilovaných dobrot a vy se sklenkou dobrého pití usedáte do pohodlného křesla a halíte se do teplé vlněné deky... Nic sofistikovaného, nic komplikovaného. Jen si užíváte obyčejnosti každého okamžiku. Právě takové je hygge – dánský styl života, který můžete promítnout i do své zahrady, například pomocí nejrůznějších doplňků pro útulnou atmosféru.

Harmonickou zahradu poznáte ve vteřině, kdy do ní vkročíte. Cítíte se uvolnění, proudí do vás příjemná energie, která vás nabíjí. Užíváte si ji všemi smysly a nemáte jí dost. Přejeme vám, ať se vám právě takový zelený domov podaří u vás vytvořit. Rádi budeme u toho, abychom připravili vhodné podmínky pro vaši zeleň, která vás bude těšit dlouhá léta.