Zpět na blog

Trávník budoucnosti

Slunce již delší dobu působí blahodárně nejen na nás, ale i na okolní přírodu. Příroda se probouzí ze zimního spánku a začíná být ten pravý čas pro založení nebo obnovu trávníku na našich zahradách a předzahrádkách.

Článků o správném zakládání trávníku najdete na internetu spoustu, proto vás nebudeme trápit podrobným rozebíráním, jak na to. Můžete zvolit trávník vysévaný nebo použít travní koberce. Základním pravidlem je, že by půda pro budoucí trávník měla být dobře připravená a propustná, čehož lze docílit zapravením písku do podloží. Pokud chcete novému trávníku pomoci i jinak a přírodně, dopřejte travním rostlinám celoživotního kamaráda do nepohody - TURFCOMP, produkt s mykorhizními houbami, vyvinutý speciálně pro trávníky.

Výhodou takového celoživotního přátelství je lépe prosperující trávník, který bude potřebovat mnohem méně zálivky a hnojiva oproti trávníku bez mykorhizy. Jak je to možné? Díky síti houbových vláken, která podstatně zvětší objem kořenového systému trav, bude váš trávník zásobený vodou a živinami (hlavně fosforem) z daleko většího objemu půdy. A co je výhodou největší, je to, že toto vzniklé partnerství je již napořád! Mykorhizní houby stačí aplikovat pouze 1x a trávníku pomáhají po celou dobu jeho života.

Další složkou produktu TURFCOMP je přírodní hnojivo, které postupným uvolňováním zásobuje trávník živinami po celou sezónu. Navíc obsahuje absorpční gel, který ještě více napomáhá zadržování vody v půdě. TURFCOMP stačí v doporučeném dávkovaní rozprostřít po ploše budoucího trávníku a zapravit jej rotavátorem či hráběmi do hloubky 3 až 5 cm a plochu následně osít travním osivem. Podrobný způsob aplikace TURFCOMP si můžete prohlédnout v tomto videu: Mykorhízne huby: PODPORA RASTU TRÁVNIKA - YouTube

Máte trávník již založený? Nic není ztraceno! Přípravek s mykorhizními houbami můžete do trávníku dodatečně zapravit při aerifikaci či vertikutaci trávníku, kdy dojde k proříznutí travního drnu alespoň do hloubky 3 cm. Poté stačí TURFCOMP aplikovat na plochu a koštětem zapravit do vzniklých mezer v trávníku. Stejně tak můžete postupovat při obnově poškozených míst v trávníku. Ať už zakládáte trávník, nebo plánujete aerifikaci či vertikutaci, nejlépe je naplánovat tuto činnost před deštěm. Houby i semena na oseté ploše potřebují dostatek vláhy, aby mohly vyklíčit a dále růst. První cca 3 až 4 týdny jsou z tohoto pohledu nejdůležitější. Klíčící semena i spory hub jsou citlivé na sucho, pravidelná zálivka bude proto potřeba. Po zapojení travního porostu ale brzy sami poznáte rozdíl mezi trávníkem s mykorhizními houbami a bez nich. Trávník bude zvládat suché počasí lépe a zůstávat svěže zelený. A to je přesně to, po čem každý trávníkář touží!