Zpět na blog

Rozmazlujte své stromy

Říjen, ten pravý čas na sázení stromů, pojďte je s námi rozmazlovat

Každoročně si spousta z nás klade otázku, zda je vhodnější vysadit strom na jaře nebo na podzim. Odpověď není jednoduchá, záleží na druhu rostliny a mnoha dalších faktorech. Hodně lidí se ale raději přiklání k podzimní výsadbě.

Rozhodování, zda sadit teď na podzim nebo až na jaře, by vám měly usnadnit tři základní kritéria. Kořeny, druhy rostlin a jejich odolnost vůči zimě. Kořeny jsou jedním z rozhodujících faktorů pro výběr správného období pro výsadbu. U kořenů je rozdíl mezi stromy s obnaženými kořeny (tzv. prostokořenné) a stromy s kořenovým balem.

Při výsadbě musíte zohlednit to, zda se jedná o listnaté nebo jehličnaté stromy. A nakonec musíte vzít v úvahu i to, jak jsou stromy odolné vůči zimě.

Na podzim se velmi dobře uchytí ovocné stromy. Jen citlivé broskvoně, meruňky nechte raději až na jaro. V těchto dnech lze však vysadit také stromy okrasné, ale i drobné ovoce (maliny, ostružiny, angrešt nebo rybíz). Na zahradu můžete vysadit také růže (záhonové, sadové, popínavé, půdokryvné i dužnoplodé, které plodí velké chutné šípky).

Vysazovat lze mnohé keře, například hlohy, trnky, rakytníky, aronie, dříny, muchovníky apod. Je také ideální čas k výsadbě stálezelených rostlin, jehličnanů, neopadavých listnáčů, rododendronů nebo magnolií. Hlavně nezapomínejte na poctivou zálivku. Zvlášť v říjnu a listopadu se doporučuje vysazovat prostokořenné stromy. Do jara stihnou zakořenit a pak začnou silně rašit.

Výsadbou dřevin zahradu vždy pozvednete, změníte její charakter, vzhled i užitkovost. Stromy vám poskytnou stín, místo pro relaxaci a pokud žijete ve více větrné oblasti, pronikne k vám vítr díky stromům v podstatně menší míře. Důležité je vědět, kolik místa konkrétní strom či keř potřebuje, jak se rozroste do šířky a jak bude časem vysoký, jaké má nároky na stanoviště, půdu, zálivku, hnojení, zda musí být chráněn před mrazivými větry, nebo jim naopak bude zábranou.

Jak vysadit strom či keř

Zasadit nový stromek či keř není nijak složité. Na druhou stranu ale nestačí jen vykopat díru v zemi. Místo pro nový keř, strom a živý plot před výsadbou důkladně zryjte (ideálně týden i více předem). Půda se provzdušní a usadí. Pokud chcete dřevinu vysadit do trávníku, vyznačte si kruh podle velikosti sazenice (0,8 až 1,5 m), odstraňte travní drn, vykopejte výsadbovou jámu a její dno zryjte (opět nejlépe předem). Vysazovanou dřevinu usaďte do správné výšky – v jámě by měla být tak hluboko, jak hluboko rostla ve školce, což je v případě ovocných dřevin nejčastěji těsně pod místem štěpování. Hloubku dna výsadbové jámy snadno upravíte vrstvou substrátu.

Samotná výsadba dřeviny je pak odvislá od toho, zda máte strom prostokořenný nebo jste si pořídili sazenice kontejnerové, které mají kořenové baly.

Kořeny prostokořenných sazenic musejí být volně uloženy, nesmí se ohýbat zpět a pod nimi musí být silná vrstva kvalitní zeminy s kompostem. Nejprve zastřihněte zaschlé kořeny a poté je také dobré je namočit na 1-2 hodiny do vody, aby se nasály vodou. Stromy pak i lépe zakoření.  Sazenice kontejnerované stačí do jámy jen volně uložit do správné hloubky.

Při výsadbě nezapomeňte aplikovat pod kořeny mykorhizní přípravek SYMBIVIT (popřípadě podle druhu stromu ECTOVIT či RHODOVIT) Mykorhiza naváže s vaším stromem symbiotický vztah, zajistí lepší a vyrovnaný růst, díky bohatšímu a zdravějšímu kořenovému systému bude Váš strom schopen ve větší míře čerpat přirozené živiny z půdy a bude odolnější vůči stresu z přesazení. Díky mykorhize bude mnohem lépe hospodařit s vodou a bude odolnější vůči některým půdním chorobám. Abyste Váš strom opravdu rozmazlovali aplikujte ke kořenům také hnojivo CONAVIT. Jde o kompletně přírodní produkt. Je to hnojivo s postupným uvolňováním živin během celého vegetačního období.

U prostokořenných dřevin poté nasypejte na kořeny trochu substrátu, jemně rostlinou zatřeste, aby se substrát dobře usadil, a substrát přitiskněte. Takto postupně naplňte výsadbovou jámu. Zároveň kontrolujte, zda stromek stojí rovně. Jakmile je jáma zaplněna ze tří čtvrtin, pořádně ji prolijte vodou. Poté jámu dosypte substrátem a znovu prolijte. Za suššího období je třeba sazenice důkladně zalévat alespoň první dva až tři roky. A vodou opravdu nešetřete, musí se dostat až ke kořenům. Když máte strom zasazený, je ještě dobré provést na závěr mulč.