Zpět na blog

Neobyčejná houba

Neobyčejná houba

Taky se Vám už stalo, že jste si říkali, jak je možné, že na louce a v divoké přírodě jsou všechny rostliny tak krásné a silné, zatímco u Vás na zahradě i přes všechno snažení a přihnojování rostlinky někdy chřadnou? Důvodem jsou mykorhizní houby, se kterými ve volné přírodě většina rostlin žije hojně v symbióze, zatím co ve vyživených a uměle hnojených půdách tyto houby hledáme jen marně.

Mykorhizní houby patří do speciální skupiny půdních hub, které vznikly v době, kdy rostliny začaly vystupovat z moře na souš a potřebovaly pomoci s přísunem živin na souši. Vlákna půdních hub napojená na kořeny rostlin se rozrůstají do půdy a přinášejí vodu a živiny důležité k růstu.

Rostlina, které na kořenech roste mykorhiza, má velkou výhodu v získávání vody a prvků jako je dusík, fosfor nebo draslík. Díky rozšíření kořenového systému rostlina mnohem lépe přečká nepříznivé klimatické podmínky, například sucho.

Soužití s houbami také mění v rostlině poměr růstových hormonů, což se často projevuje vyšším počtem kvetoucích stonků u květin, většími plody nebo vyšším obsahem silic, cukru atd.