Zpět na blog

Nečekejte na první mrazíky. Je nejvyšší čas pro vysazení jehličnanů a živých plotů

Od konce srpna až zhruba do konce října je optimální doba pro zasazení jehličnatých stromů a také keříků zejména do živých plotů. Dokud není půda promrzlá, máte volné pole působnosti. Dřeviny z podzimní výsadby těží, lépe hospodaří s vodou a přes zimní měsíce krásně prokoření okolní půdu. Přílišný chlad by však mohl uškodit jejich kořenům. Dlouho proto neotálejte. Čas se krátí. Tik ťak.

Chraňte jehličnany i před zimním sluncem

Podzimní výsadbou jehličnanů péče začíná. Mladé rostlinky i starší výsadbu dokáže poškodit vítr, mráz, ale i ostré zimní slunce. Nejlepší přirozenou bariérou je samozřejmě výsadba ve stínu dalšího vzrostlého stromu, pokud však takové podmínky nemůžete nabídnout, je potřeba počítat už dopředu s jinou ochranou, třeba pevným plátnem, do kterého stromek na zimu zabalíte. Neodradily vás drobné peripetie podzimního sázení? To je dobře. Tady je pár dalších dobře mířených rad.

5 pravidel podzimní výsadby jehličnanů:

 • Výsadbovou jámu vykopejte minimálně dvakrát tak hlubokou a širokou, jako je kořenový bal stromku. Sázejte nicméně do stejné výšky, v jaké stromek rostl předtím.
 • Stromek nejlépe sázejte natočený na stejnou světovou stranu, na jakou rostl původně. Podpoříte tím jeho rychlejší adaptaci.
 • Většině jehličnatých stromů vyhovuje neutrální nebo lehce kyselá půda. Některým druhům nicméně pomůže, pokud půdu prosypete navíc trochou rašeliny nebo kůry. 
 • Půdu udržujte po výsadbě stále lehce vlhkou, ale pozor na přemokření. Zalévejte jen pokud nemrzne.
 • Zakrytím kořenů pomůžete rostlině v lepší přirozené obraně proti mrazům. Použijte listí, slámu, chvojí nebo zeminu, kterou navršíte okolo kmínku v dostatečné šířce, abyste pokryli celý kořenový bal.
Tip pro mladé sazeničky:

Přirozenému prokořenění, a tedy i mykorhizní symbióze nejlépe pomůžete komplexním a pomalu rozpustným hnojivem Conavit, které uvolňuje živiny k rostlinám postupně a oproti chemickým hnojivům se nemusíte obávat žádných škodlivých zbytků v půdě. Bez obav tak můžete hnojit vaše sazeničky i v blízkosti vodních zdrojů a v ekologických přírodních zahradách. Zhlédněte naše video pro přesnou aplikaci a dávkování.

Živé ploty pečlivě promýšlejte

Investice do živého plotu bývá mnohdy vyšší u vzrostlejších sazenic než do kusových stromků na zahradě. Před nákupem proto velmi pečlivě zvažujte, jaké podmínky vaše zahrada nabízí a podle toho volte vhodný druh. Přemýšlejte také nad tím, jak rychle daná dřevina roste a jak se rozpíná do stran. Za nevhodnou volbu nebo výsadbu blízko kraje pozemku vám nepoděkuje nejspíš ani váš soused. 

Nejrychleji rostoucí druhy dřevin pro živé ploty:

Rychlost růstu bývá jedním z klíčových požadavků zahradníků. Tyto druhy patří v tomto ohledu mezi nejlepší volby: 

 • sibiřský jilm,
 • Ligustrum (ptačí zob), 
 • hloh, 
 • pámelník.

5 pravidel podzimní výsadby živých plotů:

 • Nově přinesené rostliny sázejte ihned. Výsadbové jamky nebo příkopy nejprve dobře prolejte vodou, aby se na dně vytvořila blátivá směs a voda se ihned po výsadbě dostala ke kořínkům.
 • K výsadbě můžete použít rostliny prostokořenné nebo kontejnerované. Pouze stálezelené listnáče a jehličnany se přesazují i s kořenovým balem. Sázejte od 40 do 70 cm podle velikosti rostliny a zemního balu.
 • Výsadbové jamky prosypejte substrátem – zahradnický substrát, rašelina, kompost a podpořte také organickým hnojivem z naší široké nabídky (Conavit, Ectovit). Některé druhy vyžadují přímo více vápnitou půdu – volte podle vybraného druhu dřeviny.
 • Po vysazení rostliny vydatně zalejte a také mírně zkraťte výhony, abyste poměrově vyrovnali nadzemní a podzemní část. Prostokořenné sazeničky zkraťte o třetinu až polovinu. Rostlina bude díky tomu méně vypařovat vodu a věnuje více síly pro zakořenění. 
 • Čím větší rostliny sázíte, tím více času jim zabere adaptace. Myslete na to, než budete lamentovat nad tím, proč se vám živý plot stále nezahušťuje do kýžené podoby.

S těmito dřevinami raději počkejte do jara

Podzimní období je vhodné hlavně pro výsadbu smrků, borovic, jedlí i tújí a dále živých plotů z opadavých dřevin (avšak až po opadu listí). Naopak do jara vyčkejte s dřevinami, které jsou citlivější na mráz, anebo déle prokořeňují. Jde zejména o tyto:

 • exotické jehličnany (cedry, cypřiše pajehličníky a jiné),
 • světle zelené, zlatavé jehličnany,
 • jehličnany protáhlých tvarů,
 • jehličnany do živých plotů,
 • japonské javory a stálezelené listnaté dřeviny.

Dolaďte pestrobarevnou podzimní paletu

K podzimu neodmyslitelně patří také vřesy a vřesovce. Jejich nádherná škála barev a bohaté květenství jsou pastvou pro oči. Vřesy navíc v tomto období hezky doplní bylinné patro ve vaší zahradní skládance. Jejich umístění ale volte velmi prozíravě s ohledem na všechny jejich potřeby, přesazování totiž nemají vůbec v lásce (přečtěte si, jak si založit vřesoviště). 

Vřesy vyžadují primárně kyselou a dobře propustnou půdu, světlejší až polostinné stanoviště a průběžnou zálivku. Vhodný substrát bez problémů seženete již namíchaný v potřebách pro zahradníky. Ne vždy se ale vřesům skutečně dobře podaří začlenit do nového prostředí. Jejich adaptaci proto maximálně podpoříte naším přípravkem Rhodovit, který zlepšuje odolnost, podpoří růst i květenství, a navíc jej využijete i pro přírodní hnojení borůvek, azalek nebo rododendronů. Před zimou také nezapomeňte vaše vřesy chránit ideálně vrstvou mulčovací kůry.

Byly pro vás naše rady užitečné? Doplnili byste doporučení o vlastní zkušenosti? Podělte se s námi třeba prostřednictvím sociálních sítí – otevřeme inspirativní diskuzi! Zajímavé podněty rádi nasdílíme!