Zahrada uprostřed pouště: Český pavilon na EXPO v Dubaji demonstruje sílu technologií při kultivaci přírody
O rok odložená světová výstava EXPO 2020 v Dubaji otevřela v říjnu své brány milionům očekávaných návštěvníků z celého světa. Zavítejte do této oázy technologií a nechte se inspirovat lidským pokrokem.
Český pavilon s názvem Czech Spring upoutá vaši pozornost hned u vstupu do areálu. Naláká vás především na prezentaci unikátního zavlažovacího systému S.A.W.E.R., ale také na jedenáct rotačních expozic uvnitř, které se zaměřují například na oblast smart cities, robotiky, vodohospodářství nebo českého sklářství.
Pavilon usazený v zeleni architektonicky ztvárnilo studio Formosa AA a nachází se v zóně výstavy věnované udržitelnosti (Sustainability). Kovová konstrukce obklopující vlastní budovu připomíná obří mrak, který však není pouhou dekorací ale přímo funkční součástí hlavního lákadla české expozice, systému S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources). Jeho podstatou je transformace – proměňuje vzduch ve vodu a vyprahlou poušť v rozkvetlou zahradu.
Nerezové trubice v konstrukci procházejí napříč pavilonem a rozvádí vodu k rostlinám. Vodu systém získává pomocí solární energie přímo ze saharského vzduchu a obohacuje ji o potřebné živiny. Denně dokáže získat ze vzduchu více než pět set litrů vody. Tato patentovaná revoluční technologie je společným dílem vědců z ČVUT, Botanickým ústavem AVČR a odborníků společnosti EuroClean. Umožňuje pěstování rostlin a plodin i v nehostinných podmínkách.
Všudypřítomná mykorhiza
Udržet při životě rostliny v poušti není jen tak. Vysoké celoroční teploty i všudypřítomný písek a prach nabízí běžně možnost k růstu pouze omezenému spektru druhů. Zeleň pro pouštní zahradu, která pavilon obklopuje, proto byla pečlivě vybrána s ohledem na tamní podmínky. Přímo při výsadbě rostlin byla půda navíc ošetřena mykorhizními houbami české produkce, které podporují lepší uchycení a růst rostlin. Díky mykorhize jsou rostliny schopny lépe hospodařit s vodou, kdy může být zálivka snížena až o 30%.
Ano i ve zdánlivě nehostinné poušti se nachází půdní houby! Ty se totiž na zemi objevily ještě dávno předtím, než ji začal obývat člověk. Byly nápomocné mořským řasám, které postupně osídlovaly zpočátku pustou pevninu, a postupně se vyvíjely a adaptovaly na různá prostředí a druhy rostlin. Dnes se půdní houby vyskytují od tropů přes pouště, mírné pásmo až po arktické oblasti a jejich výhodného partnerství využívá na 90 % všech rostlin na planetě.
Podpora přirozené mykorhizy proto má smysl i v pouštních podmínkách, kde v tuto chvíli mimo jiné snižuje riziko úhynu čerstvě zasazených rostlin po dobu trvání světové výstavy.
Zlaté české ručičky
České zastoupení na EXPO 2020 nabízí také další podívanou v rámci stálé expozice i doprovodného programu. Technologickou část doplňuje ukázka inovativních řešení z oblasti 3D tisku, energetiky nebo zelených technologií. Například exponát We Speak Plantish – automatizovaná robotická linka sleduje reakci rostlin na různé podmínky a šoky a na základě dat navrhuje optimální péči o ně. Robotické rameno 3D Arm zase prezentuje myšlenku materiální udržitelnosti a pro 3D tisk využívá písek smíchaný s degradovatelným bioplastem z odpadních tuků. Naleznete zde i řadu dalších exponátů, které prezentují vztah člověka, přírody a přírodních zdrojů.
Expozice je také podpořena uměleckou prezentací českého designu, který v propojení řemeslné zručnosti a technologií odkazuje na organické tvary a zázraky přírody. Nechybí ani představení tradiční a moderní české gastronomie, která se hostům nabízí v lokální restauraci českého pavilonu.
Světová výstava EXPO letos hostí reprezentanty ze 192 zemí, každého s vlastním unikátním pavilonem. Doprovodný program denně nabízí na 60 tematických představení, a to i v rámci partnerských stánků zaměřených na vzdělávání, udržitelnost či zábavu. Výstava v Dubaji probíhá až do 31. března 2022 a svou návštěvu můžete rovnou spojit s příjemnou dovolenou v hlavním městě stejnojmenného arabského emirátu. Letecká společnost Emirates dokonce nabízí ke každé zakoupené letence jednodenní vstupenku na výstavu zdarma.