Zpět na blog

Zahradníkův rok: květen

Zahradníkův rok: Květen

Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě. My touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu a svěží vůni květů a čerstvé zeleně. Co vše je potřeba udělat v květnu na zahradě?

Okrasná zahrada

Po odkvětu tulipánů odstraníme semeníky. Pokud jsou listy zelené, tak je necháváme.  Z nich se do cibule přemisťují zásobní látky, které rostlina využije v příštím roce. Rostliny jsou vitálnější a mají větší květy. Vysazujeme letničky a začínáme s výsevem dvouletek. Je vhodná doba na množení okrasných keřů. Rododendronům dopřejeme dostatečnou zálivku a můžeme aplikovat mykorhizní přípravek  RHODOVIT. Rododendrony a azalky koření mělce, takže to není žádný velký problém.

Zeleninová zahrada

Do foliovníku nebo skleníku můžeme vysazovat sadbu, kterou jsme si vypěstovali ze semínek, nebo zakoupili v zahradnictví. Vysazujeme kedlubnu, salát, rajčata, papriky, okurky, jarní cibulku. V několika vlnách můžeme vysévat ředkvičky a postupně je pak sklízet.  Při jejich přesazování nezapomeneme ke kořenům aplikovat mykorhizu, použijme přípravek SYMBIVIT rajče. Do foliovníku také vysazujeme okurky hadovky, lilek nebo sejeme cukrový meloun.

Všechny rostliny, zmíněné výše, můžete samozřejmě pěstovat i venku. Vysazujte je ale až po zmrzlých mužích, tj. cca po 15. květnu. Ven tedy v tomto období vysazujeme vše, co jsme si doma předpěstovali. Sejeme hrách, fazol, okurky nakládačky, tykve a cukety. Mrazíky nám semena přečkají v zemi a následné teplo je rychle vytáhne ven. Košťálovou zeleninu nezapomeneme přihnojovat. U rajčat nezapomínáme zaštipovat „zálistky“. To nám zajistí bohatou násadu plodů. Okopáváme brambory a poté, co jejich stonek dosáhne cca 10cm výšky, je přihrneme hlínou. Ta je ochrání před případnými mrazíky a zajistí vyšší úrodu. Začínáme vyjednocovat výsevy zeleniny z dubna.

Je čas sklízet ranou zeleninu, především hlávkový salát, špenát, ředkvičky.

Do volné půdy smějí také choulostivé bylinky, především majoránka a bazalka.

Nezapomínáme odplevelovat záhony.

Stromy a keře

V květnu zmladíme keře, které nám odkvetly do této doby – zlatice, šeřík, vyšší tavolníky, apod. Vyřežeme cca 1/3 starých větví, abychom podpořili růst nových, které příští rok bohatě pokvetou.  

Začátkem měsíce můžeme ještě zmladit keře, které kvetou až v létě. Použijeme hluboký zpětný řez. Dřeviny v případě sucha pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme půdu. Na raně kvetoucích dřevinách (šeřík, zlatice, dřín nebo šácholan) odstraňujeme usychající květenství. V květnu je vhodná doba na tvarování živého plotu. Stříháme jak jehličnaté, tak listnaté živé ploty. Můžeme také zasáhnout do tvaru živých plotů. Odkvetly nám postupně broskvoně. Proto zkrátíme letorosty, ponecháme jim jen dva až tři pupeny. V půlce května je také ideální doba na přihnojování borůvek mykorhizním přípravkem RHODOVIT, který zapravíme do půdy ke kořenům. Mykorhizní houby se brzo napojí na kořenový systém a vzájemně si budou pomáhat. Tomuto jevu se říká mykorhizní symbióza.  Rostlina pomocí houby získává více živin a vody z půdy a naopak houba je obohacena rostlinou o část cukrů, které vytváří ve svých listech pomocí fotosyntézy. Vše je vyvážené, nikdo není ochuzen.

Trávník

Pro květen platí zásada: sekat, sekat a zase sekat. V tomto měsíci trávník roste nejbujněji. Pletiva listů a stonků obsahují hodně růstového hormonu, v zemi bývá dostatek vláhy a také působí jarní hnojení. Trávník nesmí přerůst. Sečeme vždy, jakmile výška porostu přesáhne třetinu požadované výšky.

V květnu je čas založit nový trávník výsevem či položení trávníkového koberce. V obou případech můžeme při přípravě půdy zapravit mykorhizní přípravek TURFCOMP. Mykorhizní houby pomáhají v létě překonat trávníkům nedostatek srážek a zároveň můžeme snížit dávky hnojiv o 1/3.  

Pokojové rostliny a rostliny, které doma zimovaly

Po „zmrzlých mužích“ můžete začít přenášet ven rostliny, které zimovaly doma. Pokud je podmračené a deštivé počasí, je to pro jejich aklimatizaci venku ideální. Stále ale sledujte aktuální počasí. Výrazný pokles nočních teplot by jim mohl uškodit. Ven už také můžete vyndat begonie a dosny. U všech rostlin na kmínku v tuto dobu vyrážejí z báze (kmínku) výhony. Vylamujte je ihned, jak je objevíte.

Jahody

Jahodovnu zbavíme plevele, dobře okopeme, zalijeme a pohnojíme. Ale pozor, jakmile začnou rostliny kvést, už se snažíme okopávat minimálně. Pokud budeme hýbat rostlinami, plody budou nekvalitní. Lépe je po okopání rostliny podestlat slámou či netkanou textilií. Zamezí růstu plevelů, ochrání plody před chorobami a udrží vláhu v zemi.

Ekologické hnojení, postřiky proti chorobám a plísním

  • Ředkvičky před dřepčíkem ochrání postřik čajem z vratiče.
  • Mrkev před pochmurnatkou zase zálivka z cibulového nálevu.
  • Mšice ze všech plodin odláká řeřicha a také zálivka z namočených kopřiv.
  • Proti houbovým chorobám použijeme čaj z přesličky. Ten pomáhá i proti padlí růží a plísni jahod.

Podporujme na našich zahradách pestrost, pěstujme rostliny, které lákají užitečný hmyz. Používejme co nejméně chemie, nejlépe vůbec žádnou. Vždyť zahradu máme pro svoji radost a pokud pěstujeme užitkové rostliny, tak je chceme konzumovat zdravé a bez chemických zbytků.