Zpět na blog

Bylinky - voňavé, svěží a užitečné

Také už se tak těšíte na slunečné dny, kdy trávíme co nejvíce času venku? Bylinky patří neodmyslitelně k létu, obědům venku, zeleninovým salátům, grilování, piknikům… Není nad to, moci si utrhnout snítku rozmarýnu nebo třeba lístky bazalky do chutných pokrmů. Sbíhají se vám sliny :o)?

   Bylinková zahrádka nemusí být velká. Bylinky můžete  pěstovat v květináčích či truhlících , na terasách a balkónech, nebo jim vyčlenit samostatný záhon na vaší zahradě. Pokud bojujete s prostorem, můžete do vaší zahrádky začlenit bylinkovou spirálu, která šetří místo a určitě se do ní vejdou nejpoužívanější bylinky. Bylinková spirála nejen krásně vypadá, navíc akumuluje teplo, které především přímořské druhy bylinek milují. Její stavba není nijak složitá.

   Velikost bylinkové spirály záleží na vás a vašich prostorových možnostech. Obecně platí, že na jižně orientované a osluněné stanoviště v horní částí sázíme bylinky suchomilné. Mohou využít nejvíce sluníčka a tepla, navíc v zimě nehrozí, že by uhnily. Ve střední až spodní části můžete použít více humózní půdu, kde se bude dařit většině bylinek. Samozřejmě na severní stranu spirály se hodí spíše bylinky upřednostňující polostín a více vlhka. Pokud máte více prostoru, můžete do spirály zabudovat i vodní prvek a spodní část ponechat vlhkomilným až bahenním druhům. Vše záleží na vašich možnostech, kreativitě a materiálu, který máte k dispozici. Do středu spirály potřebujete propustný materiál (větve, suť,…),  na obvod nejlépe kameny, nebo cihly a doprostřed hlínu. Kameny a cihly akumulují teplo, staré trámy a větve naopak udržují vlhkost, která pomáhá i v méně úrodné půdě udržet vhodné podmínky pro mykorhizní houby a půdní mikroorganizmy. Suť, štěrk a větve zajišťují dobrou propustnost a provzdušnění.

   Voňavá zahrádka by měla být co nejvíc po ruce. Při plánování jí umístěte co nejblíže domu nebo terase, aby jste k bylinkám měli rychlý a snadný přístup. Většina bylinek vyžaduje slunné stanoviště s dobrou drenáží. Mají podobné nároky na půdu a zásobení živinami. Nemají rády přehnojené půdy, těžké a zamokřené. Na dobré odvodnění nezapomeňte ani ve větších truhlících nebo vyvýšených záhonech. 

   Ve vaší bylinkové zahrádce by určitě neměla chybět bazalka, oregano, rozmarýn, šalvěj, majoránka, pažitka, máta, saturejka, atd.  Některé patří k letničkám, některé mohou v zimě vymrznou a je lépe je pěstovat jako přenosné, většina ale patří k trvalkám, které bez problému zvládnou naší zimu. Pokud přidáte i levanduli, rozzáří se vaše bylinková zahrádka i nádhernými a voňavými květy, které budou lákat užitečný hmyz z širokého okolí. 

Snítky, které nespotřebujete na vaření, můžete usušit a vytvořit si tak vlastní směs koření, které bude nejen dobře chutnat, ale bude vám připomínat prožité dny na letním slunci. To vám žádná koupená kořenící směs dát nemůže.

   A aby vaše bylinky byly zdravější, voňavější a obsahovaly více aromatických látek, nezapomeňte při výsadbě dodat ke kořenům jejich pomocníky a kamarády – mykorhizní houby. Rozdíl uvidíte a ucítíte sami.